Ana sayfaya dön

Cuma, Bayram ve Teravih Namazları

 

Rahman ve Rahîm olan Allah adıyla

    Cuma Namazı hakkında, Cum’a Suresi 9 ve 10 cu ayetlerde  Farziyet bildirilmektedir.

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.    Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

 ( Âyetteki “çağrı” ile ezan, “Allah’ın zikri” ile de Cuma namazı kastedilmektedir.

     Ey iman edenler,, bundan anlaşıldığına göre sadece erkeklerin çağrıldığına çıkarmak ne derece doğrudur Allah daha iyisini bilir,kadınlarında iman ettiklerine göre, onlarında herhanki bir engelleri yok ise, haftada bir kez vaaz ve nasihat dinlemeri çok yararlı olaçakdır, çünkü İnsanların ilk eğitmeni onlardır, bilgisi olmayan bir eğitmen talebesi olan yavrularına ne verebilirki,  muhterem din adamları cuma günleri gerçekden anlayanlar icin çok güzel vaaz ve hutbeler hazırlıyorlar, mutlak surette bayanların bu dersleri dinlemeri şarttır,aynı zamanda bir farzı yerine getirerek büyük mükafat kazanmış olurlar 

    Cuma Namazı haftanın 5 ci, cuma günü, öğle namazı vaktinde kılınır, dış ezan okundukdan sonra ferdi olarak 4 rekat Cuma'nın Sünneti kılınır, İmam Minbere çıkar yedinci basamakda oturur, bu ara  müezzin cami içinde iç ezanı okur, Ezan bitince İmam ayağa kalkar Arapca hutbe dualarını okur, akabinde cemaatın anlayacağı dilde nasihatte bulunur. ( mevzunun, Kuran, hadis destekli, güncel ve  yöresel kaynaklı olması çokca önemlidir.)    Hutbe bitince müezzin gamet getirir, hazır blunan cemaat imama uyar 2 rekat farz olan cuma namazı kılar, bittikten sonra ferdi olarak 4 rekat daha Cuma'nın son Sünneti kılınır ve tesbihatlar okunur.

 Cuma namazı kılan kişilerin üzerinden öğle namazı farziyeti sakıt olur,  asıl olan Cuma namazı budur, ayrıca ferdi olarak isteyen nafile namaz kılabilir,

Cuma Namazı

4   Rekat Sünnet'i-müekked

(Rasulullah'ın terk etmediği, surekli eda ettiği Nafile namazlardır)

2   Rekat Farz'ı-ayn

(Herhangi bir mazurat olmadığı müttetce yerine getirilmesi ve cemaatla kılınması gerekli bir farzdır)

4   Rekat Sünnet'i-müekked

4  (Rekat Zuhuriahir

2  Rekat Sünnet)

Bayram Namazı

2  Rekat Vacib

Teravih Namazı

Teravih Namaz'ları ikişer rekatlık sünneti müekked'dir, onun için 4 rekatlı kılındığı anlarda ikinci rekatlarında oturulduğunda salli barikler okunmalıdır, üçünçü rekatta başlarken kıyamda sübhaneke okunur.

Teravih namazları cemaatle kılındığı gibi ferdi olarakta kılınabilir,

Not..Teravih namazlarında hızlı kılınaçak diye bir kaide yoktur, namaz Allah icin kılınır, O nun huzurunda olmaktan neden sıkılalım, illaki çabuk kılınacaksa sadece ve sadece hiç özelliğini bozmadan Fatiha ve zammı sureleri duraklamadan okumakla çokca zaman kazanılır, bunun dışında tadili erkan bozulurki mesuliyet oluşur, Allah muhafaza eylesin.

 

 

Ana sayfaya dön

 

Muhammet Ç.