Ana sayfaya dön

 

 

İmam efendilere bazı uyarılarda bulunmak ihtiyac arzusuyla

                     bu sayfayı yapmak istedim.

 

       Beni bağışlayın hoca efendiler, sizleri seviyorum hürmetim sonsuz, Allah sayılarınızı artırsın.

Namaz dinin direği deriz, öyleyse o direği sağlam tutmalıyız. Son zamanlarda yapılan konutlarda atılan yapı harcı sağlammı diye testler yapıyorlar, işte bizde imanımızı sağlam ayakta tutabilmek için eksiklerimiz varmı konrol edelim.

     Namaz bizi Allah'a yaklaştıran en önemli bir ibadettir, bu yakınlığı sağlıyabilmek içinde onu doğru ifa etmek lazım gelir, binalarımızı sağlammı testi yaptırırken, hiç namazlarımızı test ettinizmi.

    Başda din adamları imamlar kendilerine güncelleme yapıyorlarmı, maalasef akıllarından bile gecirmiyorlar, çünkü aynı yanlışlarda devam ediyorlar, zannımca küçükken yaptıkları ezberleri hala tatbik ediyorlar bilhassa fatiha okurken, zammı sureleri gayet güzel okuyor çünkü onları Kuran'dan ezberlediği için.

    Maalesef yetkili üst makamlarda kontrol etmiyorlar, bazı hususlarda imam efendi ben en iyi bilenim havasında, be mubarek HZ. Ali'dendemi bilginsin. Çadırda yaşayan bir çoban ona ziyaret eder, Hz.Ali R.a. ayağa kalkar, merakla sorarlar bu bir çobandır derler, bizlere ibret dolu o sözlere söyler, bana bir kelime öğretenin kölesi olurum der. Çünki ondan bilmedğini öğrenmişdi ilim deryası Hz.Ali efendimiz,  onun çadırında kısaca msafir olmuş dinlenmekdeyken, gözüne bir köpek yavrusu ilişmişti, küçük tuvaletini yapıyor ayağını kaldırmıyordu, merak edip  sordu, çoban Ya Ali bunlar bir yaşına basdıktan sonra ayaklarını kaldırırlar, diyerek bilgilendirdi. Bizlerinda hoş görülü olmamız gerekmezmi, Namazlarımızı mutlaka cemaatla kılınması tavsiye edilmişdir neden, hem beraberlik sağlansın hem müminler ibadetlerini ilim erbabı zatlarla yerine getirsinler diye, 27 kat sevap  hediyesi bile var.

Doğruları aramak bulmak, kendimizi çek etmek mutlaka  şarttır ki kurtuluşa erelim. 

  

     Şunu baştan belirteyim, kişi yalnız Namaz kılar, kendisinden srumludur, eksisi artısı ona aittir,  fakaat imam olan kimse, arkasındaki sıra sıra durmuş, imama uymuş cemat ve dahi meleklerden sorumludur, Allah korusun bu vebal çok ağırdır.

     Emekli bir hatip kardeşim anlattı, görevli iken namaz esnasında zammı surede yanlış okur arka sflardan bir ses doğrusuyla uyarır ayeti baştan okur toparlar, namazdan sonra hemen koşar onu bulmak teşekkür etmek, arkasındaki cematin uyumadığını, ilim ehli kşilerinde saflarda olduğunu sevinir, dışardada sorar maalesef bulamaz, çok üzüldüğünü anlattı, bu kadar alçak gönüllü din adamlarımızı Allah eksik etmesin herkeze örnek olur inşaAllah,

   

        Alttaki has ve öz kurallara Allah için uyalım, uygulayalım, önemseyelim cemaatla dost olalım, nasıl saflara bir kişi daha katabilirim hesaplarını yapalım. İnsanlar arasında ayrımcı tavırlardan uzak duralım.

         Cenaze namazlarında gereken neyse onları uygulayalım, mefta hakkında methiyeler sunmaktan vaz gecelim, artık şan şöhret bitmiştir, sadece Er kişi niyetine yada Hatun kişi niyetine diyerek namazı eda edelim.

 

Muhterem İmam efendiler, vakit Namazlarını kıldırırken tekbirleri zamanında almak gerek, cemaatla tam senkorize olması için dikkat etmeli, tekbirleri alırken yada geçiş dualarını okurken tecvit kurallarına uyulmalı met'leri bir elif ise okadar, dört elif ise o miktarda çekmeli, uzun uzun tutmamalı.(Bir elif de, elinizi düz bir yere koyun işaret parmağınızı kaldırın, işte buzaman zarfı kadardır.) 

       Son zamanlarda İmam kardeşlerim bunları dikkat etmiyor, selam verirkende aynı yanlışlar yapılıyor uzun uzun çekmeler, düzgün bir lisanla yerine gtirilmeli, seda yapacağım derken namazın adabını bozmamalı. Mazallah o kılınan namaz namaz olmaz, bu hususta Rasulüllahın bazı müminlere uyarıları vardır, eğer biraz araştırırsanız doğruları bulursunuz,

 

Bu hususlarda dikkat edilmeli

 

1- İftitah Tekbiri alırken Tekbir zamanı eller yukarıdayken başlamalıdır.

 

2- Rüküya giderken, Tekbir tam kıyamda başlar,

 

3- Rüküdan doğrulurken tesbihat tam bitince, Semiallâhü limen hamideh, başlar kıyamda iyice dik       durup sadece (Sübhanallah) diyecek kadar kıyamda durulur.

 

4- Secdeye giderken Tekbir, tam kıyamda başlamalıdır, çoğu imamlar secdeye yakın ifa ediyorlar, yapmayın efendiler.

 

5- Secde de tesbihat bitince, Tekbir  başlar.

 

6- Tekrar kıyama kalkarken Tekbir yarı yolda değil tesbihat bitince alınır, topluca haraket gereklidir aceleye gerek yok.

 

     Bu ara gecişleri dikkat etmek lazım, Namazın sağlıklı ve ihlaslı olması için elzemdir.Bilhassa imam olan kişiler tam uygulamalıdır, camaat imamın kelamına göre hareket eder, kulağı ondadır, imam secdeye varırken tekbir alıyor, cemaat hala kıyamda, cemaat secdede imam çoktan kıyamda fatiha yı başlamış bile. Olmaz böle birşey, sakin, yavaş huşu içinde ibadetlerimizi yapmayı Rabbimiz nasip eylesin.

     Kadınların camide olmasından dolayı imam ın ayrı bir niyet yapması gerekmez, zaten imam

niyetin sonunda, eneaimamünlimentebaanü ,( bana uyanların (tabiolanlarn) imamlığına,  der )

bu niyetle kim ona uyarsa makbuldur.

 

    Maksadım kimseyi üzmek değil sevgiden dolayıdır, biz kardeşiz, dost açı söyler derler.

Allah gercek imanla, gercek bilgi ile buluştursun. Teknik çok ilerledi okuduklarımızı kaydedelim, Kur-anı acıp kıyaslayalım harf harf takip edelim, ve dahi başka hafızların okumaları ile değerlendirelim onlarla uyumlumu, Din nasihattir hadisine kulak vermeyi unutmayalım, Allah'ın selamı üzerinize olsun.

 

Muhammet Ç. 

Ana sayfaya dön